A European sports car dealer claims that his product will accelerate at a constant rate from rest to a speed of 100 km/hr in 9.00 s. What distance will the sports car travel during the 9.00 s acceleration period?
Answer: 0.25km or 250m
Explanation:
Given :
s = 100 km/hr
t = 9 s
Required:
d or distance
Solution:
The formula for speed is:
S = d /t
Rearranging to get distance we willd = s x t
First convert the hr to s
s = 100 km/hr
x x = 0.02778
s = 0.02778
Substitute the value of s and t
s = 0.02778
t = 9s
distance = speed x time
d = s x t
d = 0.02778 x 9s
d= 0.25km or 250m
You might also like to view...
First Law of Thermodynamics: An ideal gas undergoes the process a?b?c?a shown in the pV diagram. The heat gained by the gas in process a?b is 546 J, while in process b?c the gas loses 62.0 J of heat. In process a?b the gas performs 310 J of work, while in process c?a 223 J of work is done on the gas. How much heat is gained by the gas in process c?a?
A. -397 J B. -62 J C. 223 J D. 18 J E. -236 J
The time interval during which a nucleus has a 50% probability of decaying is its _________
Fill in the blank(s) with correct word
During the first 5 seconds after a ball is dropped from rest, how far will it fall?
A. 122.5 m B. 61.3 m C. 245 m D. 490 m E. 25 m
After our Sun dies, will it ever undergo a nova explosion? Why or why not?
A) no, because it does not have a close binary companion B) no, because our Sun will become a neutron star, not a white dwarf C) yes, because our Sun will become a white dwarf D) yes, because all stars undergo novae explosions after they die