A battery with an emf of 12 V theoretically supplies 4 A of current to the circuit's load if internal resistance is not taken into consideration. When the internal resistance is included, the current is calculated to be 3 A. The load's resistance, R, and the internal resistance, r, are
1. R = 1 ?, r = 3 ?
2. R = 1/3 ?, r = 11/3 ?
3. R = 3 ?, r = 1 ?
4. R = 3 ?, r = 4 ?
3
You might also like to view...
A + 5.0-?C charge is moved from a negative to a positive plate of a parallel plate capacitor. In moving this charge 0.30 mJ of energy is used. What is the potential difference between the plates of this capacitor?
A) 60 V B) 81 V C) 55 V D) 23 V E) 0 V
The term age of mammals is sometimes used to refer to the ______________ era
Fill in the blank(s) with correct word
What is the energy of a photon that has a wavelength equal to the de Broglie wavelength of a proton having a speed of 7.1 × m/s? (mproton = 1.67 × 10-27 kg, c = 3.00 × 108 m/s)
A) 220 keV B) 150 keV C) 290 keV D) 360 keV E) 440 keV
What do moonquakes reveal about the Moon?
A) It has a strong magnetic field generated by a large molten core. B) It has a differentiated core, displaced away from us by the Moon's rotation. C) Its small, partially molten core has been pulled toward us by tidal forces. D) The Moon has been geologically dead throughout its entire history. E) The Moon is quite active, almost as much so as Jupiter's moon Io.