The figure shows the orientation of a flat circular loop consisting of 50 closely wrapped turns each carrying a current I. The magnetic field in the region is directed in the positive z direction and has a magnitude of 50 mT. The loop can turn about the y axis. If ? = 20°, R = 0.50 m, and I = 12A, what is the magnitude of the torque exerted on the loop?
A. 8.1 N ? m
B. 24 N ? m
C. 22 N ? m
D. 13 N ? m
E. 16 N ? m
Answer: A
You might also like to view...
A 3.0-?F capacitor charged to 40 V and a 5.0-?F capacitor charged to 18 V are connected to each other, with the positive plate of each connected to the negative plate of the other. What is the final charge on the 3.0-?F capacitor?
A. 11 ?C B. 15 ?C C. 19 ?C D. 26 ?C E. 79 ?C
A student produces an interference pattern using a double slit with a distance d0 between slits. The next day, he must produce an interference pattern with the same fringe spacing, but the only room available is half the length of the room from the previous day. To accomplish this, he will need a double slit with d equal to
1. d0/2 2. d0 3. 2d0 4.none of these choices—the interference pattern can’t be recreated in a different room.
Why can we not depend on the natural CO2 cycle to lower carbon-dioxide levels?
A) It operates too slowly. B) It only removes small amounts of CO2 from the atmosphere. C) There is no natural CO2 cycle.
A hydrogen atom makes a downward transition from the n = 20 state to the n = 5 state. Find the wavelength of the emitted photon
The lowest level energy state of hydrogen is -13.6 eV. (h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, c = 3.00 × 108 m/s) A) 2.43 ?m B) 1.46 ?m C) 1.94 ?m D) 2.92 ?m