The delivered equipment cost for a fully equipped CNC machining system is $1.6 million. The direct cost factor is 1.52 and the indirect cost factor is 0.31. Estimate the total plant cost if the indirect cost factor applies to (a) the delivered equipment cost only, and (b) the total direct cost.

What will be an ideal response?


(a) h = 1 + 1.52 + 0.31 = 2.83

CT = 2.83 (1,600,000)
= $4,528,000

(b) h = 1 + 1.52 = 2.52

CT = [1,600,000(2.52)](1.31)
= $5,281,920

Trades & Technology

You might also like to view...

A mat of reinforcing bars used in a slab is usually supported above the subgrade at a distance of _____

a. 3 inches b. 4 inches c. 5 inches d. 6 inches AGRICULTURAL MECHANICS AND METAL TECHNOLOGIES - TX. ED., VOL. 1 MODULE 27304-14 EXAM 3 Copyright © 2017 NCCER. Permission is granted to reproduce this page provided that copies are for local use only and that each copy contains this notice.

Trades & Technology

What are solid dies most used for?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Exterior doors are drawn on the floor plan without the sill shown on the outside of the house.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Trades & Technology

When a regulator has two stages, the first regulator stage is usually _____

a. adjustable within a small range b. adjustable within a wide range c. preset to an intermediate pressure d. preset to 0 psig

Trades & Technology