A cell phone battery is rated at 3.85 volts and can store 10.78 watt-hours of energy.
(a) How much average current can it deliver over a period of 3 hours if it is fully discharged at the end of that time?
(b) How much average power is delivered in part (a)?
(c) What is the ampere-hour rating of the battery?
(a) Clearly 10.78 watt-hours = (voltage)(current)(time) = 3.85I(3) or I = 10.78/[(3.85)(3)] = 933.3 mA
(b) p = energy/time = 10.78/3 = 3.593 W
(c) amp-hours = energy/voltage = 10.78/3.85 = 2.8 amp-hours
You might also like to view...
Most insects are relatively inactive around _________
A) 60°F B) 70°F C) ?80°F D) 50°F
The first state-administered game and fish commission began in ____ in 1865
A) South Dakota B) California C) New York D) Massachusetts
Clay soils allow water to pass through more rapidly than heavier sandy soils
Indicate whether the statement is true or false
_________________ tolerancing is used when it is desirable to permit the location of a pattern of features to vary within a larger tolerance than the positional tolerance specified for each feature.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).