A wave travels an average distance of 6 m in 1 s. What is the wave's average velocity?
A) less than 0.2 m/s
B) 1 m/s
C) 3 m/s
D) 6 m/s
E) more than 6 m/s
Answer: D
You might also like to view...
Reconsider the heat exchanger of Problem 6.38 with an inline tube arrangement, where the centerlines of the tubes are spaced 7.5 cm apart, both in the longitudinal and transverse directions. Compare the results with those for the staggered tube arrangement and comment upon the difference. Also, which of the two arrangements is expected to have a larger pressure drop?
GIVEN
• Air flow through a tube bank
• Tube spacing (S) = 7.5 cm = 0.075 m
• Air temperature (Ta) = 60°C
• Air velocity (Us) = 1 m/s
• Tube outside diameter (D) = 6 cm = 0.06 m
• Tube wall temperature (Tw) = 117°C FIND
• The average heat transfer coefficient ( ch )
• Steady state
SKETCH
From where does most of the solar wind flow?
A) granules B) sunspots C) flares D) prominences E) coronal holes
For a furnace to provide 50,000 Btu/hr of thermal energy to a living space, what should the rate of heat supplied by the fuel if the furnace efficiency is 75%?
a. 25,000 b. 37,000 c. 50,000 d. 67,000 e. 125,000 Btu/hr
Equilibrium: A 400-kg box is lifted vertically upward with constant velocity by means of two cables pulling at 40.0° on either side of the vertical direction. What is the tension in each cable?
A. 231 N B. 400 N C. 800 N D. 2560 N E. 3920 N