Solve the problem.The cost of owning a home includes both fixed costs and variable utility costs. Assume that it costs $3075 per month for mortgage and insurance payments and it costs an average of $4.59 per unit for natural gas, electricity, and water usage. Determine a linear equation that computes the annual cost of owning this home if x utility units are used.

A. y = -4.59x + 36,900
B. y = -4.59x + 3075
C. y = 4.59x + 36,900
D. y = 4.59x + 3075


Answer: C

Mathematics

You might also like to view...

Provide an appropriate response.Which item is not related to the golden ratio?

A. the golden rectangle B. Fibonacci sequences C. logarithmic spiral D. the golden pitch

Mathematics

Use the quadratic formula to solve the equation. (All solutions are real numbers.)x2 = 7 - 8x

A. {-1 + , -1 - }
B. {4 + }
C. {-4 + , -4 - }
D. {-4 + 2, -4 - 2}

Mathematics

Find the area of the region under the given curve  over the indicated interval. ? ?

A.
B. ?
C. ?
D. ?

Mathematics

Solve the equation. -  = 1

A. x = 3, -1 B. x = -3, -1 C. x = 3 D. No solution

Mathematics