According to kinetic theory, a typical gas molecule in thermal equilibrium at room temperature has a kinetic energy K = 6.00 × 10^?21 J, regardless of mass. Estimate the speed at room temperature of a hydrogen molecule H2 (m = 3.34 × 10^?27 kg) and a xenon atom (m = 2.00 × 10^?25 kg). [kB = 1.38 × 10^?23 J/K]


1 895 m/s, 245 m/s

Physics & Space Science

You might also like to view...

A mass is accelerated when ______________ acts upon the mass

a. a balanced force b. any force c. no force d. an unbalanced force e. none of these

Physics & Space Science

An x-ray tube accelerates electrons through a potential difference of 50.0 kV. If an electron in the beam suddenly give up its energy in a collision,

what is the shortest wavelength x-ray it could produce? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, e = 1.60 × 10-19 C)

Physics & Space Science

At a certain elevation, the ________ , the air becomes saturated and water-vapor molecules ________

A) lifting condensation level; condense to mark the base of cloud formation B) equilibrium level; condense to mark the base of cloud formation C) lifting condensation level; stabilize and mark the upper limit of cloud formation D) equilibrium level; stabilize and mark the upper limit of cloud formation

Physics & Space Science

Light passes through a pair of very thin parallel slits. The resulting interference pattern is viewed far from the slits at various angles ? relative to the centerline coming outward from the midpoint between the slits

The central bright fringe is at ? = 0°. If the central bright fringe has intensity I0, what is the intensity of the next bright fringe on either side of it? A) I0 B) I0/ C) I0/2 D) I0 cos 15° E) I0 cos2 15°

Physics & Space Science