Calculate the elasticity for each variable and briefly comment on what information this gives you in each case

What will be an ideal response?


Based on the above figures, Q = 2,000
(Own) Price elasticity = -10(1,000/2,000 ) = -5. Demand is elastic at this price.
Advertising elasticity = 5(40/2,000 ) = 0.1. A 1% increase in advertising expenditure will lead to a 0.1% increase in sales.
Cross-price elasticity = 4(800/2,000 ) = 1.6. Because the cross-price elasticity is positive, the goods are considered substitutes. A 1% increase in the competitor's price is expected to produce a 1.6% increase in the firm's sales.
Income elasticity = 0.05(4,000/2,000 ) = 0.1. The good is most likely a normal good because the income elasticity is greater than zero and also a necessity because the income elasticity is less than one. This good is not likely to be particularly responsive to income changes.

Economics

You might also like to view...

Along a curved line, the slope at the maximum

A) is greater than zero. B) is zero. C) is less than zero. D) may be greater than, less than, or equal to zero.

Economics

With a price floor:

A. producer surplus will fall if profits fall. B. producer surplus will fall if profits rise. C. producer surplus will increases if profits fall. D. producer surplus always increases.

Economics

If a German pension fund decides to purchase U.S. government bonds, what is the effect in the foreign exchange market?

a. It will increase demand for U.S. dollars. b. It will decrease demand for U.S. dollars. c. It will increase supply of U.S. dollars. d. It will decrease supply of U.S. dollars.

Economics

A public good is:

A. rival in consumption and excludable. B. not rival in consumption and not excludable. C. not rival in consumption, but excludable. D. rival in consumption, but not excludable.

Economics