Estimate the rotational energy (in eV) for a diatomic hydrogen molecule in the l = 2 quantum state
(The equilibrium separation for the H2 molecule is 0.074 nm.) (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s, h = 1.055 × 10-34 J ? s, mH ? mproton = 1.67 × 10-27 kg)
A) 0.026 eV B) 0.046 eV C) 0.055 eV D) 0.032 eV E) 0.011 eV
B
You might also like to view...
The acceleration due to gravity on the Moon's surface is one-sixth that on Earth. What net force would be required to accelerate a 25.0-kg object at 5.80 m/s2 on the Moon?
a. 4.31 N b. 24.2 N c. 8.7 N d. 145 N e. 25.9 N
The maximum displacement of points on a wave from the equilibrium position is the wave's __________
Fill in the blank(s) with correct word
“What is the physical significance of the statement that the temperature of each node is just the average of its neighbors if there is no heat generation”
What will be an ideal response?
Two coherent waves, each with intensity I0, reach the same point in phase. The amplitude of the superposed wave is _________.
A. 0 B. I0 C. 2I0 D. 3I 0 E. 4I 0