Oz makes lion food out of giraffe and gazelle meat. Giraffe meat has 18 grams of protein and 36 grams of fat per pound, while gazelle meat has 36 grams of protein and 18 grams of fat per pound. A batch of lion food must contain at least 36,000 grams of protein and 54,000 grams of fat. Giraffe meat costs $2/pound and gazelle meat costs $4/pound. How many pounds of each should go into each batch of lion food in order to minimize costs? Please round the answers to the nearest pound.
?
__________ pound(s) of giraffe meat and __________ pound(s) of gazelle.
?
What are the shadow costs of protein and fat? Please round the answers to the nearest cent.
?
__________ cents per gram of protein and __________ cents per gram of fat.
What will be an ideal response?
1,333; 333; 11; 7
You might also like to view...
Find a formula for the function graphed.
A.
B.
C.
D.
Answer the question.What numbers must be inserted into the boxes to make the following a true statement?÷
=
?
=
A. 6 in the numerator and 3 in the denominator B. 3 in the numerator and 6 in the denominator C. 9 in the numerator and 36 in the denominator D. 3 in both the numerator and the denominator
Solve the problem.This chart shows the fees for an 18-hole round of golf for each of the last 5 years at a local municipal golf course. Assume that this chart defines a function with the name of f. Find f(2010).
A. $24 B. $26 C. $22 D. $28
What number should be added to complete the square of the expression?x2 - 8x
A. 8 B. 16 C. -4 D. 32