Uniform Electric Fields: A space probe approaches a planet, taking measurements as it goes. If it detects a potential difference of 6000 MV between the altitudes of 253,000 km and 276,000 km above the planet's surface, what is the approximate electric field strength produced by the planet at 264,500 km above the surface? Assume the electric field strength is approximately constant at these altitudes.
A. 261 N/C
B. 0.261 N/C
C. 561 N/C
D. 493 ?N/C
Answer: A
You might also like to view...
Currently, the largest optical telescope mirrors have a diameter of
A) 1 m. B) 2 m. C) 5 m. D) 10 m. E) 100 m.
Standing Waves on a String: Find the first three harmonics of a string of linear mass density 2.00 g/m and length 0.600 m when the tension in it is 50.0 N.
A. 132 Hz, 264 Hz, 395 Hz B. 66 Hz, 132 Hz, 198 Hz C. 264 Hz, 528 Hz, 792 Hz D. None of these
A 0.600-kg piece of metal is heated to 100°C and placed in an aluminum can of mass 0.200-kg which contains 0.500 kg of water initially at 17.3°C
The final equilibrium temperature of the mixture is 20.2°C, what is the specific heat of the metal? A) 140 J/kg ? C° B) 180 J/kg ? C° C) 270 J/kg ? C° D) 450 J/kg ? C° E) 900 J/kg ? C°
A projectile is projected from the origin with a velocity of 45.0 m/s at an angle of 30.0 degrees above the horizontal. What is the velocity when the projectile hits the ground?
A. Vx = 35.7 m/s, Vy = -22.5 m/s B. Vx = 39.0 m/s, Vy = -22.5 m/s C. Vx = 35.7 m/s, Vy = -39.0 m/s D. Vx = 39.0 m/s, Vy = -35.7 m/s E. Vx = 22.5 m/s, Vy = -22.5 m/s