Solly Corporation produces a product for national distribution. Standards for the product are:•Materials: 12 ounces per unit at 60¢ per ounce. •Labor: 2 hours per unit at $8 per hour. During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:•Materials: 14,000 ounces purchased and used at a total cost of $7,700. •Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $20,625. The materials quantity variance is:
A. $1,200 F
B. $1,200 U
C. $1,100 U
D. $1,100 F
Answer: B
You might also like to view...
Which of the following is not part of a three-step process that a growing business uses for the evolution of its accounting systems?
A) analysis B) design C) implementation D) feedback
Teens aged 14 or 15 may work ______ school hours for no more than 3 hours on a school day, 18 hours in a school week, 8 hours on a nonschool day, and 40 hours in a nonschool week.
A. outside B. inside C. during D. any
What are the essentials of sensemaking?
What will be an ideal response?
Because departmental overhead costs are allocated based on measures closely related to production volume, they accurately assign overhead, such as utility costs.
Answer the following statement true (T) or false (F)