A reversible heat engine operates between temperatures of 1200 K and 350 K. The heat engine produces 150 kW of power. Determine the rate of heat input from the high-temperature reservoir, and the rate of heat rejected to the low-temperature reservo
Given: TH = 1200 K; TC = 350 K; W? = 150 kW
What will be an ideal response?
For a reversible heat engine, n = nmax = 1 – TC/TH = 0.708
So, Q?H= W?/n = 150 kW / (0.708) = 212 kW
For a cycle, such as this heat engine, Wcycle = Qcycle
There are two heat transfers and one power, so Q?cycle=Q?H+Q?C=W?
So, Q?C= 150 kW – 212 kW = -62 kW
You might also like to view...
List and describe the three types of forest fires
What will be an ideal response?
A spherical gas storage tank, which has a 90.6-foot diameter, is to be painted. Compute to the nearest gallon, the amount of paint required if 1 gallon of paint covers 530 square feet.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
If you tested for a voltage drop between the battery positive post and the positive cable this would be an acceptable finding:
a. 12.6VDC b. 2.1VDC c. 1.2VDC d. 0.1VDC24: A fuse will create this in a circuit if it senses too much current: a. high resistance b. short c. ground d. open
Use Data Sheet 5.Constant = 1.414e-e = c-c - (Total fit allowance)If the pipe is 1-1/2" threaded and the offset "X" = 28, then what is e-e?Round answer to the nearest 1/16 of an inch.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).