Currently,,where MPs and MPa are the marginal products of steel and aluminum for a company whose production function is Q = s0.5 a0.5. Ps = Pa = $1 are the prices of steel and aluminum, respectively, and the company has a total budget of $2 to spend on these inputs. If the market price of the output is $3 per unit, then how many units of s and a should the firm hire? What will be its output, revenue, costs, and profits?

What will be an ideal response?


We know that the budget line has to satisfy the following condition:
TC = Ps.s + Pa.a or for the given information,
2 = 1.s + 1.a, or 2 = s + a.
Now the equilibrium condition tells us that we have to satisfy

,

which can be written as


or from the given information this amounts to

,
which when simplified gives us the condition
s = a. This can be substituted in the budget line equation above:
2 = s + a or
2 = s + s or
2 = 2 s or
s = a = 1 unit.
This tells us that output produced is Q = s0.5 a0.5 = (1)0.5 (1)0.5 = 1 unit.
Total Revenue = market price times quantity produced = $3 x 1 = $3.
Total Cost = $2 -the amount we have to spend.
Profits = Total Revenue -Total Cost = $3 - $2 = $1.

Economics

You might also like to view...

In 2006 and 2007 the U.S. faced an inflationary gap which would suggest the use of restrictive fiscal policy

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Economics

A(n) ________ multiplies delayed utils to translate them into current utils

A) simple weight B) discount weight C) compound weight D) exponential weight

Economics

Which of the following statements regarding the use of gold as money is false?

A) It is durable. B) It is acceptable to most people. C) It is valuable relative to its weight. D) It has standardized quality.

Economics

During the last few decades in the United States, health officials have argued that eating too much beef might be harmful to human health. As a result, there has been a significant decrease in the amount of beef produced. Which of the following best explains the decrease in production?

a. Beef producers, concerned about the health of their customers, decided to produce relatively less beef. b. Government officials, concerned about consumer health, ordered beef producers to produce relatively less beef. c. Individual consumers, concerned about their own health, decreased their demand for beef, which lowered the equilibrium price of beef, making it less attractive to produce. d. Anti-beef protesters have made it difficult for both buyers and sellers of beef to meet in the marketplace.

Economics