____ pushed gas and dust particles out of the solar nebula by the light from the sun
a. Radiation pressure
b. Outgassing
c. Condensation
d. Accretion
e. Differentiation
A
You might also like to view...
When a metal surface is illuminated with light of wavelength 437 nm,
the stopping potential for photoelectrons is 1.67 V. (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, e = - 1.60 × 10-19 C, 1 eV = 1.60 × 10-19 J, mel = 9.11 × 10-31 kg) (a) What is the work function of the metal, in eV? (b) What is the maximum speed of the ejected electrons?
Intensity of Sound: Suppose that a sound source is emitting waves uniformly in all directions. If you move to a point twice as far away from the source, the frequency of the sound will be
A. unchanged. B. half as great. C. one-fourth as great. D. twice as great.
A 200-Hz and a 206-Hz sound are emitted into the same volume of space. What is the frequency of intensity variation?
A) 406 Hz B) 41.2 kHz C) 6 Hz D) 1.03 Hz E) 203 Hz
Consider the chimney flue of Figure 2-69. If the Styrofoam is removed and the outer boundary condition is the same, write the necessary node equations and solve for the node temperatures. What is the heat transfer through the chimney flue?