Four different machines were under consideration for materials flow improvement on a drug bottling line. An engineer performed the economic analysis to select the best machine, but some of his calculations were removed from the report by a disgruntled employee. All machines are assumed to have a 10year life.
(a) Fill in the missing values in the comparison table.
(b) Select the best machine at MARR = 18% per year, provided one must be chosen.
What will be an ideal response?
(a) Initial cost, Machine 1: - 60,000 - (-16,000) = $-44,000
Overall ROR, Machine 2: 0 = -60,000 + 16,000(P/A,i*,10); i* = 23.41%
Incremental investment, 3 vs. 2: -72,000 - (-60,000) = $-12,000
Incremental cash flow: 4 vs. 3: 24,000 – 19,000 = $5000
Incremental ROR 3 vs. 2: 0 = -12,000 + 3000(P/A,?i*,10); ?i* = 21.41%
Incremental ROR 4 vs. 3: 0 = -26,000 + 5000(P/A,?i*,10); ?i*= 14.08%
(b) Machines are ranked according to initial investment: 1, 2, 3, 4; MARR = 18%
Compare 1 to DN: i* = 18.6% > MARR eliminate DN
Compare 2 to 1: ?i* = 35.7% > MARR eliminate 1
Compare 3 to 2: ?i* = 21.41% > MARR eliminate 2
Compare 4 to 3: ?i* = 14.08% < MARR eliminate 4
Select Machine 3
You might also like to view...
What can the driver do to reduce the possibility of brake fade caused by heat?
A) Select a lower transmission gear B) Ride the brakes to keep the shoes and pads against the drum or rotor C) Shift the transmission into neutral and allow the vehicle to coast down long or steep hills D) Pump the brake pedal while descending a steep hill
Where would information be found on whether a bid bond was required and, if so, its amount?
What will be an ideal response?
The accompanying figure shows the construction of a typical deck. What is feature 4?
A. Joists B. Inside header C. Wood posts D. Built-up girder
A RC circuit consists of a series connection of a 120-V source, a switch, a 34-M? resistor and a 15-?F capacitor. The circuit is used in estimating the speed of a horse running a 4 km racetrack. The switch closes when the horse begins and opens when the horse crosses the finish line. Assuming that the capacitor charges to 85.6 V, calculate the speed of the horse.
What will be an ideal response?