Determine whether a 5 ft × 5 ft reinforced concrete box culvert with 45o flared wingwalls and beveled edge at top of inlet carrying a 50-year flow rate of 200 ft3/sec will operate under inlet or outlet control for the following conditions. Assume ke = 0.5.
Design headwater elevation (ELhd) = 105 ft
Elevation of stream bed at face of invert = 99.55 ft
Tailwater depth = 4.75 ft
Approximate length of culvert = 200 ft
Slope of stream = 1.5%
n = 0.012
What will be an ideal response?
Determine the required conditions for inlet control.
Calculate the flow rate per ft of width.
Q / NB = 200/5 = 40.0 ft3/sec/ft
Using Figure 16.16, draw a line connecting 5 ft to 40 ft to obtain the headwater
depth at culvert face (HW / D).
HW / D = 1.19 ft/ft
Calculate the required headwater, HW.
HW = (HW / D) × depth of culvert
HW = 1.19 × 5
HW = 5.95 ft
Neglect the approach velocity head in this problem. Therefore;
HWi = 5.95 ft
Calculate the required depression. Use Equation 16.13 to determine the design
headwater depth, HWd.
HWd = ELhd – ELsf
HWd = 105 – 99.55
HWd = 5.45 ft
Determine the fall using Equation 16.14.
Fall = HWi – HWd
Fall = 5.95 – 5.45
Fall = 0.50 ft
Calculate the culvert invert elevation
invert elevation = 99.55 – 0.50 = 99.05 ft
Determine the required conditions for outlet control.
Determine the critical depth with Q / B = 200 / 5 = 40.0, from Figure 16.23.
dc = 3.7 ft
Calculate depth from outlet invert to hydraulic grade line and determine if TW is
greater.
(dc + D) / 2 = (3.7 + 5) / 2 = 4.35 ft
Since TW is not greater, use ho = 4.75 ft
Determine the total head loss (H) from Figure 16.21
H = 2.2 ft
Calculate the required outlet headwater elevation using Equation 16.23.
ELho = Elo + H + ho
ELho = (99.05 – (0.015)(200)) + 2.2 + 4.75
ELho = 103.00 ft
The required outlet headwater elevation (103 ft) is less than the design headwater
elevation (105 ft); therefore the 5 ft × 5 ft culvert is acceptable and inlet control
governs.
You might also like to view...
Which of the following statements regarding the consequences of willful safety violations is true?
a. Employers can’t be held liable for an employee's injury or death. b. Superintendents and crew leaders can be held financially and criminally liable. c. Only upper company management can be fined. d. Only the negligent injured worker can be fined.
The basic strategies of an IPM program can be categorized into five methods, which are ____________________, ____________________, ____________________, ____________________, and ____________________
Fill in the blank(s) with correct word
Aftermarket parts catalogs can be a useful source of information and they are usually _______
A) Free B) Available by paid subscription C) Available for a fee on a secured internet site D) Available on CD or DVD
The average sound level is 70 dBA, and the threshold of pain is reached at _____ dBA
a. 80 dBA b. 100 dBA c. 130 dBA d. 150 dBA