Solve the problem.Suppose a cost-benefit model is given by y = , where y is the cost for removing x percent of a given pollutant. What percent of pollutant can be removed for $30,000? Round your answer to the nearest tenth of a percent.

A. 502.2%
B. 91.0%
C. 9.1%
D. 111.0%


Answer: B

Mathematics

You might also like to view...

Solve the problem.If f(x) =  and f(15) = -5, what is the value of A?

A. A = -227 B. A = -233 C. A = 233 D. A = 227

Mathematics

Evaluate the given binomial coefficient.

A. 30,240 B. 252 C. 504 D. 126

Mathematics

Solve the exponential equation and approximate the result, correct to three decimal places.5(x - 3) = 10

A. 4.431 B. 5.000 C. -1.569 D. 3.693

Mathematics

Convert to a rectangular equation.r = 2 csc ?

A. y = 2 B. x2 + y2 = 2 C. x = 2 D. y2 = 2

Mathematics