Q = K1/2L1/2 w = $2, r = $2 The firm would like to know the minimum cost of producing 2000 units of output. Find the combination of inputs that minimizes the cost of producing 2000 units, the total cost, and identify the expansion path

What will be an ideal response?


MPL = 1/2 K1/2L-1/2
MPK = 1/2 K-1/2L1/2
Optimization requires:
MPL/w = MPK/r
This results in K=L, which is the equation of the expansion path.
Q = K1/2L1/2 = 2000
Substitute the expansion path relationship to yield:
K* = L* = 2000
Then total cost = TC = 2 ∗ 2000 + 2 ∗2000 = $8,000

Economics

You might also like to view...

The production possibilities curve for capital and consumer goods is concave to the origin because: a. of decreasing opportunity costs of production

b. resources are not perfectly adaptable to the production of both goods. c. both consumer goods and capital goods equally contribute to economic growth. d. the level of technology along the frontier is assumed to vary. e. of constant returns to scale.

Economics

One of the defining characteristics of a perfectly competitive market is

a. both buyers and sellers are well informed about the market b. a small number of buyers c. high barriers to entry d. a small number of buyers but a large number of sellers e. buyers are better informed about the market than sellers

Economics

The law of demand is simply a reflection of the

a. work of Alfred Marshall who formulated the law. b. basic principle of economics: Incentives influence behavior in a predictable fashion. c. production possibilities curve. d. law of comparative advantage.

Economics

Contrary to behavior that would be required to eliminate output gaps, many firms in the economy:

A. adjust their prices only periodically. B. only change the amount of output they produce in the long run, not in the short run. C. intentionally set prices below equilibrium prices in order to create shortages. D. have fully-flexible prices that change constantly.

Economics