Which of the following sets of economic data is minimizing the cost of producing a given level of output?

A. MPL = 20, MPK = 40, w = $32, r = $16.
B. MPL = 40, MPK = 40, w = $16, r = $32.
C. MPL = 40, MPK = 20, w = $16, r = $32.
D. MPL = 20, MPK = 40, w = $16, r = $32.


Answer: D

Economics

You might also like to view...

Consider an industry that is made up of nine firms each with a market share (percent of sales) as follows:

a. Firm A: 30% b. Firm B: 20% c. Firms C, D, and E: 10% each d. Firms F, G, H, and J: 5% each What is the value of the four-firm concentration ratio and how is the industry categorized? A) 80%; strongly oligopolistic B) 70%; oligopoly C) 50%; monopolistic competition D) 75%; oligopoly

Economics

A firm will shut down in the short-run if

a. P>AVC b. P

Economics

Which of the following would be the best example of a spot market?

a. the market for fine art b. the market for bananas c. the market for stocks and bonds d. the market for baseball cards

Economics

Monopolistic competition differs from perfect competition only in the number of firms participating in the market

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Economics