Determine the specific energy of air at 25oC, traveling at 35.0 m/s at a height of 10.0 m. Consider the specific internal energy of the air to be 212.6 kJ/kg.
Given: T= 25oC ; z = 10.0 m; V = 35.0 m/s; u = 212.6 kJ/kg
Assume: g = 9.81 m/s2
e = u + ½ V2 = gz = 212.6 kJ/kg + ½ (35.0 m/s)2/(1000 J/kJ) + (10.0 m)(9.81 m/s2) /(1000 J/kJ) e = 213.3 kJ/kg
You might also like to view...
A(n) _______ circuit has a path to the source of power before it reaches the load.
A. short B. parallel C. grounded D. incomplete
In a res istance temperature detector (RTD) using Platinum and Nickel, the temperature coefficient at 20°C is 0.004 /°C and resistance R = 106 ohms. Find the resistance at 25°C.
RTD of the above problem is used in a bridge circuit. If supply voltage is 10V. Calculate the voltage the detector must resolve to define 1°C change in temperature.
What will be an ideal response?
In general terms, explain one common use for relays.
What will be an ideal response?
Dry dual clutches are used are used primarily in vehicles with high engine torque.
Answer the following statement true (T) or false (F)