What is the wavelength of a monochromatic light beam, where the photon energy is 4.81 × 10^-19 J? (h = 6.63 × 10^-34 J×s, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 nm = 10-9 m)
a. 354 nm
c. 787 nm
b. 414 nm
d. 398 nm
B
You might also like to view...
Neutron stars seem to travel a good deal faster than most stars in orbit about the Galaxy
Indicate whether the statement is true or false
What evidence is there for liquid water under Europa's surface?
What will be an ideal response?
A perfectly black sphere 18.0 cm in diameter is held at a temperature of 215°C
(? = 5.670 × 10-8 W/m2 ? K4, Wien displacement law constant is 2.90 × 10-3 m ? K, h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s) (a) Near what wavelength does this sphere radiate most strongly? (b) If all the radiated energy were at the wavelength found in part (a), how many photons would the sphere emit each second?
A filtergram is used to study layers below the photosphere
Indicate whether the statement is true or false