Starting from rest, a 20,000-kg aircraft being launched from an aircraft carrier goes from 0 to 90 m/s in 2 seconds. The net force acting on the aircraft is
a. 3,600,000 N. b. 1,800,000 N.
c. 900,000 N. d. 450,000 N.
e. 275,000 N.
c
RATIONALE: F = ma; a = change in velocity/change in time = 90 m/s / 2 seconds = 45 m/s2 F = 20,000 kg x 45 m/s2 = 900,000 N
You might also like to view...
Experimenting is part of the scientific method
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
Which isotope is used to define the ATOMIC MASS UNIT?
A) 1H B) 2H C) 4He D) 12C E) 16O
Potential of Point-Charges: Two very small +3.00-?C charges are at the ends of a meter stick. Find the electric potential (relative to infinity) at the center of the meter stick. (k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)
A. 0.00 V B. 2.70 × 104 V C. 5.40 × 104 V D. 1.08 × 105 V
The moment of inertia of a rod being rotated about one end is 1/3 What is the moment of inertia of a rod of length L and mass M being rotated about a point located 0.40 L?
A. 0.080
B. 0.072
C. 0.068
D. 0.060
E. 0.056