Consider a market with (inverse) demand p = 100 - 2Q. There are two firms in the market with constant marginal and average costs of $10

a. Determine the Cournot equilibrium quantities and price
b. What would be the collusive (joint-profit maximizing) price and quantity?
c. Derive the deadweight loss from (i) Cournot Dupoly, (ii) Collusion, and (iii) Perfect competition in this market with the two firms.


a. q1 = q2 = 15
p = 100 - 2(30 ) = 40
b. 100 - 4Q = 10 Q = 22.5, q = 11.25
p = 55
c. DWL from P.C. = 0
DWL from monopoly = .5(45 - 22.5 )(55 – 10 ) = 506.25
DWL from duopoly = .5(45 – 30 )(40 – 10 ) = 225

Economics

You might also like to view...

Suppose that Samsung, a South Korean corporation, issues bonds denominated in dollars. These are called

A) foreign exchange bonds. B) Eurobonds. C) shell bonds. D) IBFs.

Economics

Suppose interest rates in the U.S. are 3% while interest rates on comparable bonds in Japan are 1%. By how much is the exchange rate between the yen and dollar expected to change according to the interest-rate parity condition?

What will be an ideal response?

Economics

John is a well-known consultant who makes $150 an hour and has all the work he can handle. He has a big job in Washington D.C., ten hours away. He can drive at a cost of $80 round trip or take a one-hour flight for $300 . Which is he likely to do? Are there circumstances that may lead him to choose otherwise?

Economics

If there are two firms in an industry and each has 50 percent market share, then the Herfindahl-Hirschman Index equals

A. 2,500. B. 2,800. C. 5,000. D. 6,600.

Economics