A sinusoidal electromagnetic wave in vacuum delivers energy at an average rate of 5.00 µW/m2. What are the amplitudes of the electric and magnetic fields of this wave? (c = 3.0 × 108 m/s, ?0 = 4? × 10-7 T ? m/A, ?0 = 8.85 × 10-12 C2/N ? m2)

What will be an ideal response?


Answer: Emax = 0.0614 V/m, Bmax = 0.205 nT

Physics & Space Science

You might also like to view...

The surface of Comet 67P/CG as detected by the Rosetta mission is best described as

A) smooth with parallel striations. B) smooth with many hilly areas. C) rough with cracks and crevices. D) rough with many craters.

Physics & Space Science

Two ideal gases, X and Y, are thoroughly mixed and at thermal equilibrium in a single container. The molecular mass of X is 4 times that of Y. What is the ratio of root-mean-square velocities of the two gases, vX, rms /vY, rms?

a. 4/1 b. 2/1 c. 1/2 d. 1/4 e. 1/3

Physics & Space Science

The Phanerozoic eon is divided into three main

A) epochs B) periods C) eras D) ages

Physics & Space Science

Saturn's rings are composed of icy particles

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science