Solve the problem.A case of 24 bottles of IceMan water costs $3.36, while a case of 40 bottles of Big Mountain water costs . Find the cost per bottle for each brand and compare them to determine which is the better deal. Round to two decimal places.

A. IceMan: $0.14 per bottle; Big Mountain: $0.15 per bottle. IceMan water is the better deal.
B. IceMan: $0.14 per bottle; Big Mountain: $0.10 per bottle. Big Mountain water is the better deal.
C. IceMan: $3.36 per bottle; Big Mountain: $6.00 per bottle. IceMan water is the better deal.
D. IceMan: $0.15 per bottle; Big Mountain: $0.14 per bottle. Big Mountain water is the better deal.


Answer: A

Mathematics

You might also like to view...

Divide as indicated.

A. x3 -  + 25x - 125 + 
B. x3 +  + 25x + 125
C. x3 +  + 25x + 125 + 
D. x3 +  + 25x + 125 + 

Mathematics

Provide an appropriate response.Explain the difference in subtracting like and unlike fractions. In which step does this difference occur?

What will be an ideal response?

Mathematics

Determine whether the function is even, odd, or neither.f(x) = |x2 + x|

A. Even B. Neither C. Odd

Mathematics

Tell whether the statement is true or false.Let A = {5, 6, 7, 8, 9, 10}, B = {7, 9, 11}, C = {5, 6, 8, 10}, D = {5, 10}, and D ? C

A. True B. False

Mathematics