Solve the problem.A 3-lb package of ground beef costs $4.77. What is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredth of a cent.
A. 1.59 cents/oz
B. 9.94 cents/oz
C. 1.77 cents/oz
D. 32.9 cents/oz
Answer: B
You might also like to view...
Solve the problem.Suppose there are 6 roads connecting town A to town B and 4 roads connecting town B to town C. In how many ways can a person travel from A to C via B?
A. 36 ways B. 10 ways C. 24 ways D. 16 ways
A certain population grows according to . At a certain time the population is 698 individuals. What can be said about the population at this time?
?
A. The population is increasing. B. The population is decreasing. C. The population has reached a maximum value. D. The population has reached a minimum value.
The following table contains information about moons orbiting a planet named Geo I. Use the table to solve the problem.What is the average time of revolution of the moons? Round your answer to the nearest hundredth of a year.
A. 21.84 years B. 953.60 years C. 1.54 years D. 2.72 years
Perform the indicated operations. Write the resulting polynomial in standard form.(-3x - 2)(-5x - 7)
A. -8x2 + 31x + 14 B. 15x2 + 31x + 31 C. -8x2 + 31x + 31 D. 15x2 + 31x + 14