An electron is moving with the speed of 1780 m/s. What is its de Broglie wavelength? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 409 nm
B) 302 nm
C) 205 nm
D) 420 nm
E) 502 nm
A
Physics & Space Science
You might also like to view...
A 120-V rms voltage at 1.0 kHz is applied to a 2.0-mH inductor, a 4.0-?F capacitor and a resistor. If the rms value of the current in this circuit is 0.40 A, what is the value of the resistor?
A) 300 ? B) 95 ? C) 420 ? D) 120 ? E) 240 ?
Physics & Space Science
Calculate the de Broglie wavelength for an electron (m = 1 × 10^-30 kg) moving at 3.1 × 10^6 m/s
a. 1.8 × 10^–10m b. 2.4 × 10^–10m c. 1.9 × 10^–10m d. 2.1 × 10^–10m
Physics & Space Science
Air moves toward a low-pressure region where it
A) sinks. B) rises. C) warms. D) stops.
Physics & Space Science
__________is the sticking together of solid particles to produce a larger particle
A) Condensation B) Compression C) Accretion D) Differentiation
Physics & Space Science