A coil with a self-inductance of 0.90 mH experiences a constant current buildup from zero to 15 A in 0.65 s. What is the induced emf during this interval?
a. 8.78E–3 V
b. 2.08E–2 V
c. 8.78E+2 V
d. 2.56E–2 V
e. 2.31E–2 V
b
You might also like to view...
Two solenoids are each made of 2000 turns of copper wire per meter. Solenoid I is 2 m long, while solenoid II is 1 m long. When equal currents are present in the two solenoids, the ratio of the magnetic field BI along the axis of solenoid I to the magnetic field BII along the axis of solenoid II, BI/BII, is
A. 1/4. B. 1/2. C. 1. D. 2 E. 4.
An electron is bound in an infinite well (a box) of width 0.10 nm
If the electron is initially in the n = 8 state and falls to the n = 7 state, find the wavelength of the emitted photon. (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg)
Trash may be considered a resource
What will be an ideal response?
Which of the following is not one of the types into which rocks are classified?
a. Igneous b. Orthoclase c. Metamorphic d. Sedimentary