Of the following, which storytelling technique does not assist children with retelling?

a. felt-board stories
b. prop stories
c. text without pictures
d. puppets


c

Education

You might also like to view...

Which method of solving proportions is illustrated in the problem and solution below?

? For the problem “Apples cost $2.50 for 2 pounds. How much will 9 pounds cost?” the solution process is:

  • Take the 2 pounds as a unit or “chunk.”
  • Determine how much 8 pounds and 10 pounds would cost.
  • Determine how much the cost would be for halfway between 8 and 10 pounds.
a. using a multiples table b. using a unit rate c. using unitizing d. using the cross-product algorithm

Education

What are the four steps of healthy communication?

What will be an ideal response?

Education

It is important to develop a positive attitude about physical fitness for a lifetime

a) True b) False

Education

Name and briefly describe 3 variations on standard group times as listed in your textbook.

What will be an ideal response?

Education