Using a waste factor of 5 percent, determine the number of cubic yards of concrete needed to pour two of the piers in Figure 11.40.
What will be an ideal response?
First, find the cross-sectional area:
Cross-sectional area (sf) = 1? × 1? = 1 sf
Volume in piers (cy) = 2 ea × 1 sf × 3? = 6 cf / 27 cf per cy = 0.22 cy
Add 5% waste and round off.
Volume in piers (cy) = 0.22 cy × 1.05 = 0.23 cy – Use 0.25 cy
You might also like to view...
What is the output power of an open delta connection?
a. 26.8% b. 86.6% c. 100% d. 125.5%
Why did the Future Farmers of America change its name to the National FFA
Organization?
What will be an ideal response?In grafting, the lower part of the plant is called the scion, and the upper part is called the rootstock
Indicate whether the statement is true or false
According to the maximum power transfer theorem, maximum power is delivered to any load when the load resistance is:
A) exactly equal to the source resistance. B) less than one-half of the source resistance. C) larger than source resistance. D) at least twice or more than the source resistance.