Photon Energy: Each photon in a beam of light has an energy of 4.20 eV. What is the wavelength of this light? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A. 321 nm
B. 103 nm
C. 296 nm
D. 412 nm
E. 420 nm


Answer: C

Physics & Space Science

You might also like to view...

By definition, our Sun has a mass-to-light ratio of 1 solar mass per solar luminosity

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

The study of the oscillations of the surface and interior of the Sun is known as ____________________

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science

Among the following items, the largest single source of radiation in the environment is

A) fallout. B) radon. C) medical diagnosis. D) nuclear power plants. E) cosmic rays.

Physics & Space Science

The warmth you feel from the Sun at the beach is an example of __________

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science