The ionization energy of the hydrogen atom is 13.6 eV. What is the wavelength of a photon having this much energy? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, 1 eV = 1.6 × 10^?19 J, and 1 nm = 10?9 m)
a. 91.4 nm
b. 136 nm
c. 273 nm
d. 360 nm
a
Physics & Space Science
You might also like to view...
Which of the following materials would you expect to have the lowest Young’s modulus?
(a) Aluminum metals (b) Alumina ceramic (c) Polyvinylchloride (d) Rubber
Physics & Space Science
For glucose dissolving in water at 298 K, the diffusivity is 6.9 x 10^-10 m^2/s. What do you expect the diffusivity of water in glucose to be?
What will be an ideal response?
Physics & Space Science
A soccer ball whose radius is 11 cm rolls a distance of 10 m in 3.50 s. What is the angular speed of the ball?
A) 5.1 m/s B) 13 m/s C) 26 m/s D) 39 m/s E) 52 m/s
Physics & Space Science
Why do rich clusters of galaxies contain a larger fraction of ellipticals than poor clusters or groups of galaxies?
What will be an ideal response?
Physics & Space Science