A tank contains CO2 gas at 25oC and 500 kPa. A valve on the tank is opened slightly so that the CO2 slowly exits the tank until the pressure inside the tank drops to 100 kPa. The volume of the tank is 0.25 m3. Determine the amount of heat transfer necessary so that the CO2 in the tank remains at 25oC throughout the process.

State e: Outlet; State 1: Initial State; State 2: Final State
Given: CO2; Te = 25oC; V = 0.25 m3; P1 = 500 kPa; P2 = 100 kPa; T1 = T2 = 25oC
Assume: As no information is given and these terms are unlikely to be significant, W = 0, and kinetic and potential energy can be neglected. No flow into the tank (mi = 0). CO2 is an ideal gas with variable specific heats.


Solution: With the assumptions given employed, the general First Law can be reduced to
Q - mehe = m2u2 - m1u1
At T = 25oC, he = 205.93 kJ/kg; u1 = u2 = 156.44 kJ/kg
From the ideal gas law, m1 = P1V/RT1 = = 2.221 kg
m2 = P2V2 / RT2 = 0.4441 kg
where R = 0.1889 kJ/kg-K, and T = 298 K for each state.
From the conservation of mass: me = m1 – m2 =1.78 kg
Solving for the heat transfer yields Q = 88.1 kJ .
The temperature of the CO2 will naturally decrease as the pressure in the tank drops, and so heat must be added to maintain a constant temperature.

Trades & Technology

You might also like to view...

The Liles are planting 860 acres in corn. They ordered 165-65-82 units of fertilizer per acre. They used 18-46-0 DAP at $710 per ton, 46-0-0 urea at $505 per ton, and 0-0-60 muriate of potash at $572 per ton to fill their order.

a. How many pounds of bulk fertilizer were ordered? b. How many tons were ordered? c. What did the fertilizer cost the Liles?

Trades & Technology

A message consists of a string of bits (0s and 1s). Due to noise in the communications channel, each bit has probability 0.3 of being reversed (i.e., a 1 will be changed to a 0 or a 0 to a 1). To improve the accuracy of the communication, each bit is sent five times, so, for example, 0 is sent as 00000. The receiver assigns the value 0 if three or more of the bits are decoded as 0, and 1 if three or more of the bits are decoded as 1. Assume that errors occur independently.

a. A 0 is sent (as 00000). What is the probability that the receiver assigns the correct value of 0? b. Assume that each bit is sent n times, where n is an odd number, and that the receiver assigns the value decoded in the majority of the bits. What is the minimum value of n necessary so that the probability that the correct value is assigned is at least 0.90?

Trades & Technology

Which group joined the British in calling for an expansion of free trade across Europe in the 1820s and 1830s?

a. French radicals b. German liberals c. Russian military officers d. Dutch bankers

Trades & Technology

The SONET level that carries 155 Mbps of information is the:

A) OC-1 B) OC-12 C) OC-3 D) OC-48

Trades & Technology