The work function of a certain metal is 1.90 eV. What is the longest wavelength of light that can cause photoelectron emission from this metal? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)

A) 231 nm
B) 14.0 nm
C) 62.4 nm
D) 344 nm
E) 654 nm


E

Physics & Space Science

You might also like to view...

Two blocks, m1 = 1.0 kg and m2 = 2.0 kg, are connected by a light string as shown in the figure. If the radius of the pulley is 1.0 m and its rotational inertia is 5.0 kg?m2, the acceleration of the system is

?

?

a.
(1/6)g

b.
(3/8)g

c.
(1/8)g

d.
(1/2)g

e.
(5/8)g

Physics & Space Science

A 1.0-kg chunk of ice at 0°C melts, absorbing 80,000 cal of heat in the process. Which of the following best describes what happens to this system?

a. increased entropy c. entropy maintained constant b. lost entropy d. work converted to energy

Physics & Space Science

An object is moving in a circular path of radius R. If the object moves through an angle of 30.0 degrees, then the angle is

A. 0.22 radians. B. 0.52 radians. C. 0.75 radians. D. 1.30 radians. E. 1.75 radians.

Physics & Space Science

Find the net work done by friction on the body of a snake slithering in a complete circle of 3.93 m radius. The coefficient of friction between the ground and the snake is 0.25, and the snake's weight is

A) -330 J B) 0 J C) -3300 J D) -670 J

Physics & Space Science