A 2.50-kg stone is dropped from rest at a height of 3.75 m. What impulse does gravity impart to this stone from the instant it is dropped until it hits the ground, assuming negligible air resistance?

What will be an ideal response?


Answer: 21.4 N ? s

Physics & Space Science

You might also like to view...

What is a major problem with refracting telescopes?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

A 1500-kg car traveling at 90 km/h toward the east suddenly collides with a 3000-kg car traveling at 60 km/h toward the south

The two cars stick together after the collision. What is the speed of the cars after collision? A) 8.3 m/s B) 14 m/s C) 17 m/s D) 22 m/s

Physics & Space Science

Vibrating air columns relate to which instrument?

A) guitar B) harp C) trumpet D) all of the above E) none of the above

Physics & Space Science

For which of the values below is x > x3?

a. x = -1.5 c. x = 1.0 b. x = 0 d. x = 1.5

Physics & Space Science