An electron is released from rest at a distance of 9.00 cm from a proton. If the proton is held in place, how fast will the electron be moving when it is 3.00 cm from the proton?

(mel = 9.11 × 10-31 kg, e = 1.60 × 10-19 C, k = 1/4??0 = 8.99 × 109 N ? m2/C2)
A) 75.0 m/s
B) 106 m/s
C) 130 m/s
D) 1.06 × 103 m/s
E) 4.64 × 105 m/s


Answer: B

Physics & Space Science

You might also like to view...

Two children, each of mass 20.0 kg, ride on the perimeter of a small merry-go-round that is rotating at the rate of 1.0 revolution every 4.0 s. The merry-go-round is a disk of mass 30. kg and radius 3.0 m

The children now both move halfway in toward the center to positions 1.5 m from the axis of rotation. Calculate the kinetic energy before and after, and the final rate of rotation. Explain any changes in energy.

Physics & Space Science

In a parallel circuit, the size of the current flowing through each device may be different

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science

The activation enthalpy for creep is determined in Example Problem 9.1 between the temperatures of 1083 K and 1053 K. Determine the activation enthalpy between 973 K and 1053 K using the stress of log ?=7.10.

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

The celestial equator always crosses the horizon at the east point and west point

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science