In a given year, a country's GDP = $9841, net factor payments from abroad = $889, taxes = $869, transfers received from the government = $296, interest payments on the government's debt = $103, consumption = $8148, and government purchases = $185. The country had private saving equal to
A. $2397.
B. $2112.
C. $3850.
D. $285.
Answer: A
Economics
You might also like to view...
Refer to the scenario above. What is the probability of getting heads?
A) 25% B) 50% C) 75% D) 100%
Economics
Individuals who face greater risks
a. are more likely to purchase insurance b. are less likely to purchase insurance c. are neither more nor less likely to purchase insurance d. are risk neutral
Economics
Individual income taxes and social insurance taxes generate the highest tax revenue for the federal government
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false
Economics
When ordinarily-neat people tend to litter in areas that are covered with graffiti, they illustrate the:
A. Planning fallacy B. Framing effect C. Confirmation bias D. Availability heuristic
Economics