Three individuals stand with all of their weight on the heel of one foot: a man of weight 600 N and a heel area of 100 cm2, a child of weight 200 N and a heel area of 25 cm2, and woman of weight 450 N and a heel area of 2 cm2. The one exerting the least pressure on the ground is
A. the child.
B. the woman.
C. the man.
D. All of these choices exert the same
Answer: C
You might also like to view...
A sealed 89- tank is filled with 6000 moles of oxygen gas (O2) at an initial temperature of 270 K
The gas is heated to a final temperature of 350 K. The ATOMIC mass of oxygen is 16.0 g/mol, and the ideal gas constant is R = 8.314 J/mol · K = 0.0821 L · atm/mol · K. The initial pressure of the gas is closest to A) 0.15 MPa. B) 0.17 MPa. C) 0.19 MPa. D) 0.13 MPa. E) 0.11 MPa.
If an electron is determined to be at x = 2.000 cm ± 0.0010 cm, what is the minimum uncertainty in the x component of its velocity? (melectron = 9.11 × 10-31 kg, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
What will be an ideal response?
The number of reliably known digits in a number is called the number of estimated uncertainty
Indicate whether the statement is true or false
When 2.000 kg of water evaporates,What is the entropy change in the boiling process?
A. 12,120 J/K B. 8,566 J/K C. 6,750 J/K D. 5,844 J/K