The market demand for a monopoly firm is estimated to be:Qd = 100,000 - 500P + 2M + 500PRwhere Qd is quantity demanded, P is price, M is income, and PR is the price of a related good. The manager has forecasted the values of M and PR will be $50,000 and $20, respectively, in 2016. For 2016, the forecasted demand function is 

A. Qd = 100,000 - 100P 
B. Qd = 200,000 - 100P
C. Qd = 300,000 - 500P 
D. Qd = 600,000 - 100P
E. none of the above


Answer: C

Economics

You might also like to view...

Sunk costs can be commitments

Indicate whether the statement is true or false

Economics

Which is the correct way to calculate the unemployment rate?

a. [(unemployed)/(labor force)] x 100 b. [(labor force)/(unemployed)] x 100 c. [(labor force)/(population)] x 100 d. [(unemployed)/(population)] x 100

Economics

The role of international ________ is to direct one nation's savings into another nation's investments.

A. merchandise trade flows B. unilateral transfers C. services flows D. capital flows

Economics

In which of the following is the problem of asymmetric information least likely?

A. a patient and an insurance provider B. a job applicant and a prospective employer C. an auto mechanic and a transient customer D. a retailer of used books and prospective customers

Economics