To the nearest tenth of a millimeter, what is the length l of an arc if the radius R = 54.8 mm and the angle a = 100.22 degrees? Use the formula and the value 3.14 for .

What will be an ideal response?


l = 3.14 x 54.8 x 100.22/180 = 95.8 mm

Trades & Technology

You might also like to view...

A sewage pump draws wastewater out of a sump by _____.

a. centripetal force b. creating a partial vacuum c. osmotic exchange d. creating positive pressure

Trades & Technology

Within a bee colony, _______ serve the purpose of looking for food sources

a. Queens c. Scouts b. Drones d. Larvae

Trades & Technology

Taps may break when tapping:

A) If the chips clog the flutes B) If the holes are drilled too deep C) Because the tap drill was too large D) If the tap used is too sharp

Trades & Technology

A series circuit has:

A. one electrical path. B. two electrical paths. C. one electrical path controlling multiple electrical paths. D. two electrical paths controlling one electrical path.

Trades & Technology