Energy Conservation With Nonconservative Forces: A 60-kg skier starts from rest from the top of a 50-m high slope. If the work done by friction is -6.0 kJ, what is the speed of the skier on reaching the bottom of the slope?
A. 17 m/s
B. 24 m/s
C. 28 m/s
D. 31 m/s
Answer: C
You might also like to view...
If a certain sample of an ideal gas has a temperature of 104°C and exerts a pressure of 2.3 × 104 Pa on the walls of its container,
how many gas molecules are present in each cubic centimeter of volume? The ideal gas constant is R = 8.31 J/mol × K and Avogadro's number is NA = 6.022 × 1023 molecules/mol.
The "X" in X-ray stands for ______________
Fill in the blank(s) with correct word
Observations indicate that over billions of years, galaxies in general tend to change from
A) smaller and bluer to larger and redder. B) larger and redder to smaller and bluer. C) smaller and redder to larger and bluer. D) larger and bluer to smaller and redder.
In addition to 1 m = 39.37 in., the following exact conversion equivalents are given: 1 mile = 5280 ft, 1 ft = 12 in, 1 hour = 60 min, and 1 min = 60 s. If a particle has a velocity of 8.4 miles per hour,its velocity, in m/s, is closest to
A) 3.8 m/s. B) 3.0 m/s. C) 3.4 m/s. D) 4.1 m/s. E) 4.5 m/s.