Light of wavelength 105 nm falls on a metal surface for which the work function is 5.00 eV
What is the minimum de Broglie wavelength of the photoelectrons emitted from this metal? (h = 6.626 × 10-34 J ? s = 4.14 × 10-15 eV ? s, c = 3.00 × 108 m/s, mel = 9.11 × 10-31 kg, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A) 0.66 nm B) 0.47 nm C) 0.24 nm D) 0.94 nm E) 0.33 nm
B
You might also like to view...
The shape of the magnetic field around a bar magnet is very close to the shape of the electric field around a single positive charge
Indicate whether the statement is true or false
A 200 N box is pushed up an incline that is 5.00 m long and rises 1.00 m. The incline has a coefficient of kinetic friction of 0.200. The work done by the pushing force is
A. 475 J. B. 422 J. C. 356 J. D. 300 J. E. 396 J.
If the distance between two point charges is quadrupled, the mutual force between them will be changed by what factor?
a. 8 c. 1/16 b. 4 d. 1/4
Relative to the comet, the direction of the ion tail tells us
A) the direction of the Sun. B) the direction the comet is traveling. C) where the ecliptic is. D) where the comet came from. E) the velocity of the comet.