When the going rate is $10.00 per hour, Ann wants to babysit 6 hours each week and Pat wants to babysit 4 hours each week. If the rate goes up to $12.00, Ann and Pat both double the number of hours they are willing to babysit each week. Based on this information, a combined supply curve will pass through the points:

A. price = $10.00, quantity supplied = 6 and price = $12.00, quantity supplied = 4.
B. price = $10.00, quantity supplied = 10 and price = $12.00, quantity supplied = 20.
C. price = $10.00, quantity supplied = 20 and price = $12.00, quantity supplied = 10.
D. price = $10.00, quantity supplied = 4 and price = $12.00, quantity supplied = 6.


Answer: B

Economics

You might also like to view...

M2 is

A) smaller than M1. B) larger than M1. C) equal to M1, given full employment. D) equal to M1, but only when all three functions of money apply.

Economics

The more elastic the demand for a good, the

A) less a sales tax lowers the price paid by buyers. B) more a sales tax lowers the price paid by buyers. C) less a sales tax raises the price paid by buyers. D) more a sales tax raises the price paid by buyers.

Economics

Classical theory advocates _____________ policy and Keynesian theory advocates ______________ policy

a. nonintervention; intervention b. active; nonstabilization c. stabilization; fixed wage d. fixed rule; passive

Economics

A switch from a? pollution-tax policy to a? uniform-reduction policy will shift the supply curve of the polluting product upward and increase the equilibrium price.

A switch from a? pollution-tax policy to a? uniform-reduction policy will shift the supply curve of the polluting product

and

the equilibrium price.

Economics