Lisa is completing her senior year of college and is living in an apartment with three friends. Her family has a subscription to Netflix, and Lisa is able to use the log-on ID and password while she's at college. Lisa does not have cable TV or satellite TV as she typically streams shows or movies that are available online for free or through Netflix. Several of Lisa's friends don't have a subscription to Netflix, so Lisa has given them her log-on ID and password so they can watch their shows. She doesn't mind sharing the Netflix subscription with her friends-what could it hurt? She has heard that the entertainment industry and Netflix are upset over people sharing their subscription to the streaming services in this way. Lisa's sharing of her family's Netflix subscription is an example of
________, which is estimated to cost the electronics and entertainment industries over $50 billion annually.
A. digital stealing
B. consumer misbehavior
C. consumer copying
D. illegal sharing
Answer: B
You might also like to view...
Regulatory agencies are considered information users with an indirect financial interest
Indicate whether the statement is true or false
Which of the following is most likely to occur during the maturity stage of the retail life cycle?
A) Prices are cut. B) Profits are low due to development costs. C) Declining competition makes it easier to maintain customer loyalty. D) Competitors become obsolete as newer ways of doing business emerge. E) The retailer fundamentally changes to meet customers' new needs.
The term ____________________ describes the interactions and relationships between people within an organization, usually focused on who is gaining or losing power and influence.
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).
Sakelaris Corporation makes a product with the following standard costs:??Standard Quantity or HoursStandard Price or Rate?Direct materials8.6 kilos$6.00 per kilo?Direct labor0.4 hours$11.00 per hour?Variable overhead0.4 hours$5.00 per hourThe company reported the following results concerning this product in August.?Actual output8,400units?Raw materials used in production71,750kilos?Purchases of raw materials76,900kilos?Actual direct labor-hours3,320hours?Actual cost of raw materials purchases$469,090??Actual direct labor cost$35,524??Actual variable overhead cost$17,928?The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.Required:a. Compute the
materials quantity variance.b. Compute the materials price variance.c. Compute the labor efficiency variance.d. Compute the labor rate variance.e. Compute the variable overhead efficiency variance.f. Compute the variable overhead rate variance. What will be an ideal response?