A DSL company has made an equipment investment of $40 million with the expectation that it will be recovered in 10 years. The company has a MARR based on a real rate of return of 12% per year. If in­flation is 7% per year, how much must the company make each year (a) in constant-value dollars, and (b) in future dollars, to meet its expectation?

What will be an ideal response?


(a) In constant value dollars, use i = 12% to recover the investment

A = 40,000,000(A/P,12%,10)
= 40,000,000(0.17698)
= $7,079,200

(b) In future dollars, use if to recover the investment

if = 0.12 + 0.07 + (0.12)(0.07) = 0.1984 (19.84%)

A = 40,000,000(A/P,19.84%,10)
= 40,000,000(0.23723)
= $9,489,200

Trades & Technology

You might also like to view...

What are the differences between cellular and ad hoc networks?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

An arithmetic cash flow gradient series equals $500 in year 1, $600 in year 2, and amounts in­creasing by $100 per year through year 9. At i = 10% per year, determine the present worth of the cash flow series in year 0.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

What are the five principles of design?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Which value is permanently assigned to a cell phone when it is manufactured?

A. SID B. ESN C. IMEI D. MIN

Trades & Technology