In a consumption schedule, the change in consumption is a constant $12 billion and the change in income is a constant $16 billion across each consumption and income level. It can be concluded that the:
a. Slope of the saving schedule is .33
b. Marginal propensity to save is .25
c. Slope of the consumption schedule is .67
d. Marginal propensity to consume is 1.33
Answer: b. Marginal propensity to save is .25
You might also like to view...
List all the influences on buying plans that change demand, and for each influence, say whether it increases or decreases demand
What will be an ideal response?
Refer to Table 15-2. What is the profit-maximizing quantity and price for the monopolist?
A) Quantity = 10 cases, Price = $7 B) Quantity = 8 cases, Price = $9 C) Quantity = 7 cases, Price = $10 D) Quantity = 9 cases, Price = $8
The January effect
A) largely disappeared after receiving attention in the 1980s. B) refers to the gap between futures prices and the prices of the underlying securities that occurs each January. C) was stronger during the 1980s than during previous decades. D) is the observation that stocks tend to be sold off in January.
The price system automatically leads to an efficient allocation of inputs among the different production processes
a. True b. False Indicate whether the statement is true or false