An electron is bound in an infinite well (a box) of width 0.10 nm. If the electron is initially in the n = 8 state and falls to the n = 7 state, find the wavelength of the emitted photon
(c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s, mel = 9.11 × 10-31 kg)
What will be an ideal response?
Answer: 2.2 nm
You might also like to view...
The equivalent (combined) resistance of 1-ohm, 2-ohm, and 3-ohm in series is about
A) 1 ohm. B) 1.8 ohms. C) 6 ohms. D) 9 ohms.
Bats can detect small objects such as insects that are of a size approximately that of one wavelength. If bats emit a chirp at a frequency of 60 kHz, and the speed of sound waves in air is 335 m/s, what is the smallest size insect they can detect?
a. 4.6 mm b. 3.6 mm c. 5.6 mm d. 6.6 mm e. 7.6 mm
If ? and ? are each first quadrant angles, which of the following must be true if sin ? = cos ??
a. ? + ? = ? rad b. ? + ? = 90° c. ? – ? = ?/2 rad d. ? = ?
A hydrogen atom consists of an electron and a(n)
A) proton. B) ion. C) neutrino. D) neutron. E) lepton.