A binary star system in the constellation Orion has an angular separation between the two stars of 1.2 × 10^?5 radians. If ? = 5 × 10^?7 m, what is the smallest aperture (diameter) telescope that may be used to resolve the two stars?
a. 10 cm
b. 5 cm
c. 50 cm
d. 1 m
e. 4 cm
b
You might also like to view...
If the resistance in a constant voltage circuit is doubled, the power dissipated by that circuit will
A) increase by a factor of two. B) increase by a factor of four. C) decrease to one-half its original value. D) decrease to one-fourth its original value.
Energy Levels: A hydrogen atom is excited to the n = 9 level. Its decay to the n = 6 level detected in a photographic plate. What is the frequency of the light photographed? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A. 5.08 × 1013 Hz B. 5910 Hz C. 5910 nm D. 3.28 × 10-9 km
The top of the stratosphere is called the
a. stratopause. b. tropopause. c. mesopause. d. thermopause.
Two tiny beads are 25 cm apart with no other charges or fields present. Bead A carries 10 µC of charge and bead B carries 1 µC. Which one of the following statements is true about the magnitudes of the electric forces exerted on these beads?
A) The force exerted on A is 10 times the force exerted on B. B) The force exerted on B is 10 times the force exerted on A. C) The force exerted on A is exactly equal to the force exerted on B. D) The force exerted on A is 100 times the force exerted on B. E) The force exerted on B is 100 times the force exerted on A.